INCEPTION, LET ME IN, TRON, and THE WALKING DEAD Top the 2011 Saturn Award Nominations

by     Posted 3 years, 275 days ago

slice_inception_movie_image_leonardo_dicaprio_01

If you’re among the folk who believe the Academy Awards are too stodgy, too reluctant to embrace sci-fi, fantasy, and horror — the Saturn Awards are for you.  Sure, Best Picture nominee Inception led the field with nominations, but Let Me In and Tron: Legacy (just one Oscar nomination between them) fall close behind with 7 Saturn nominations apiece. Hereafter, Alice in Wonderland, Black Swan, Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1, Never Let Me Go, and Shutter Island all landed 5 or more nominations.

The Walking Dead racked up the most television nominations with 6, followed by Breaking Bad, Fringe, and Lost with 5 each.  Hit the jump for the full list of nominees and a breakdown of the number of nominations by film/series.

Via Variety:

Film Nominees

Best Science Fiction Film

Hereafter (Warner Bros.)
Inception (Warner Bros.)
Iron Man 2 (Paramount/Marvel)
Never Let Me Go (Fox Searchlight)
Splice (Warner Bros.)
Tron: Legacy (Walt Disney Studios)

Best Fantasy Film

Alice in Wonderland (Walt Disney Studios)
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader (20th Century Fox)
Clash of the Titans (Warner Bros.)
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (Warner Bros.)
Scott Pilgrim vs. The World (Universal)
Twilight: Eclipse (Summit Entertainment)

The Twilight Saga Eclipse movie poster final slice

Best Horror/Thriller Film

The American (Focus)
Black Swan (Fox Searchlight)
Kick-Ass (Lionsgate)
Let Me In (Overture/Relativity Media)
Shutter Island (Paramount)
The Wolf Man (Universal)

Best Action/Adventure Film

The Expendables (Lionsgate)
The Green Hornet (Sony)
Red (Summit Entertainment)
Robin Hood (Universal)
Salt (Sony)
True Grit (Paramount)
Unstoppable (20th Century Fox)

Best Actor

Jeff Bridges (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
George Clooney (The American) (Focus)
Leonardo DiCaprio (Inception) (Warner Bros.)
Leonardo DiCaprio (Shutter Island) (Paramount)
Robert Downey, Jr. (Iron Man 2) (Paramount/Marvel)
Ryan Reynolds (Buried) (Lionsgate)

the_american_movie_image_george_clooney_slice_01

Best Actress

Cecile De France (Hereafter ) (Warner Bros.)
Angelina Jolie (Salt) (Sony)
Carey Mulligan (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Ellen Page (Inception) (Warner Bros.)
Natalie Portman (Black Swan) (Fox Searchlight)
Noomi Rapace (The Girl With the Dragon Tattoo) (Music Box Films)

Best Supporting Actor

Christian Bale (The Fighter) (Paramount)
Andrew Garfield (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Tom Hardy (Inception) (Warner Bros.)
Garrett Hedlund (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
John Malkovich (Red) (Summit Entertainment)
Mark Ruffalo (Shutter Island) (Paramount)

Best Supporting Actress

Scarlett Johansson (Iron Man 2) (Paramount)
Keira Knightley (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Mila Kunis (Black Swan) (Fox Searchlight)
Helen Mirren (Red) (Summit Entertainment)
Vanessa Redgrave (Letters to Juliet) (Summit Entertainment)
Jacki Weaver (Animal Kingdom) (Sony Pictures Classics)

Best Performance by a Younger Actor

Logan Lerman (Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief) (20th Century Fox)
Frankie/George McLaren (Hereafter ) (Warner Bros.)
Kodi Smit McPhee (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Chloe Grace Moretz (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Will Poulter (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)
Hailee Steinfeld (True Grit) (Paramount)
Charlie Tahan (Charlie St. Cloud) (Universal)

Best Director

Darren Aronofsky (Black Swan) (Fox Searchlight)
Clint Eastwood (Hereafter ) (Warner Bros.)
Christopher Nolan (Inception) (Warner Bros.)
Matt Reeves (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Martin Scorsese (Shutter Island) (Paramount)
David Yates (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)

Best Writing

Michael Arndt (Toy Story 3) (Walt Disney Studios/Pixar)
Alex Garland (Never Let Me Go) (Fox Searchlight)
Mark Heyman, Andres Heinz, John McLaughlin (Black Swan) (Fox Searchlight)
Peter Morgan (Hereafter) (Warner Bros.)
Christopher Nolan (Inception) (Warner Bros.)
Matt Reeves (Let Me In) (Overture/Relativity Media)

toy_story_3_cast_slice

Best Music

Daft Punk (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
Clint Eastwood (Hereafter) (Warner Bros.)
Michael Giacchino (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Gottfried Huppertz (as Conducted by Frank Strobel) (The Complete Metropolis) (Kino Lorber)
John Powell (How to Train Your Dragon) (Paramount/DWA)
Hans Zimmer (Inception) (Warner Bros.)

Best Costume

Colleen Atwood (Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)
Milena Canonero (The Wolf Man) (Universal)
Isis Mussenden (The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)
Jany Temime (Harry Potter & The Deathly Hallows: Part 1) (Warner Bros.)
Michael Wilkinson (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
Janty Yates (Robin Hood) (Universal)

Best Make-Up

Howard Berger, Gregory Nicotero - (Splice) (Warner Bros.)
Andrew Clement, Donald J. Mowat - (Repo Men) (Universal)
Andrew Clement, Jennifer McDaniel, Tarra Day - (Let Me In) (Overture/Relativity Media)
Mark Coulier, Nick Dudman, Amanda Knight (Harry Potter & The Deathly - Hallows: Part 1) (Warner Bros.)
Rick Baker, Dave Elsey - (The Wolf Man) (Universal)
Lindsay MacGowan, Shane Mahan - (Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)

Best Production Design

Kathy Altieri (How to Train Your Dragon) (Paramount/DWA)
Dante Ferretti (Shutter Island) (Paramount)
Darren Gilford (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
Rick Heinrichs (The Wolf Man) (Universal)
Guy Hendrix (Inception) (Warner Bros.))
Robert Stromberg (Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)

Best Special Effects
Eric Barba, Steve Preeg, Karl Denham, Nikos Kalaitzidis - (Tron: Legacy) (Walt Disney Studios)
Angus Bickerton, Barrie Helmsley (The Chronicles of Narnia: The - Voyage of the Dawn Treader) (20th Century Fox)
Tim Burke, John Richardson, Nicholas Ait’Hadi, Christian Manz (Harry Potter & The Deathly- Hallows: Part 1) (Warner Bros.)
Chris Corbould, Paul Franklin, Andrew Lockley, Peter Begg- (Inception) (Warner Bros.)
Ken Ralston, Tom Peitzman, David Schaub, Carey Villegas-(Alice in Wonderland) (Walt Disney Studios)
Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick - (Iron Man 2) (Paramount/Marvel)

Best International Film

The Complete Metropolis (Kino Lorber)
Centurion (Magnolia Pictures)
The Girl with the Dragon Tattoo (Music Box Films)
Monsters (Magnolia Pictures)
Mother (Magnolia Pictures)
Rare Exports: A Christmas Tale (Oscilloscope Laboratories)

Best Animated Film

Despicable Me (Universal)
How to Train Your Dragon (Paramount/DWA)
Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole (Warner Bros.)
Shrek Forever After (Paramount/DWA)
Tangled (Walt Disney Studios)
Toy Story 3 (Walt Disney Studios/Pixar)

Breakdown of Film Nominations

09 – Inception
07 – Let Me In
07 – Tron: Legacy
06 – Hereafter
05 – Alice in Wonderland
05 – Black Swan
05 – Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
05 – Never Let Me Go
05 – Shutter Island
04 – The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
04 – Iron Man 2
04 – The Wolf Man
03 – How to Train Your Dragon
03 – Red
02 – The American
02 – The Complete Metropolis
02 – The Girl with the Dragon Tattoo
02 – Robin Hood
02 – Salt
02 – Splice
02 – Toy Story 3
02 – True Grit
01 – Animal Kingdom
01 – Buried
01 – Centurion
01 – Charlie St. Cloud
01 – Clash of the Titans
01 – Despicable Me
01 – The Expendables
01 – The Fighter
01 – The Green Hornet
01 – Kick-Ass
01 – Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole
01 – Letters to Juliet
01 – Monsters
01 – Mother
01 – Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief
01 – Rare Exports: A Christmas Tale
01 – Repo Men
01 – Scott Pilgrim vs. The World
01 – Shrek Forever After
01 – Tangled
01 – Twilight: Eclipse
01 – Unstoppable

let_me_in_movie_image_chloe_moretz_slice_01

Television Nominees

Best Network Series

Fringe (Fox)
Lost (ABC)
Smallville (CW)
Supernatural (CW)
V (ABC)
The Vampire Diaries (CW)

Best Syndicated/Cable Television Series

Breaking Bad (AMC)
The Closer (TNT)
Dexter (Showtime)
Eureka (SyFy)
Leverage (TNT)
Spartacus: Blood and Sand (Starz)
True Blood (HBO)

Best Television Presentation

Doctor Who: A Christmas Carol (BBC America)
Kung Fu Panda Holiday Special (NBC)
The Pillars of the Earth (Starz)
Sherlock (PBS)
Spartacus: Gods of the Arena (Starz)
The Walking Dead (AMC)

walking_dead_slice_01

Best Actor in Television

Bryan Cranston (Breaking Bad) (AMC)
Matthew Fox (Lost) (ABC)
Michael C. Hall (Dexter) (Showtime)
Timothy Hutton (Leverage) (TNT)
Andrew Lincoln (The Walking Dead) (AMC)
Stephen Moyer (True Blood) (HBO)

Best Actress in Television

Sarah Wayne Callies (The Walking Dead) (AMC)
Erica Durance (Smallville) (CW)
Elizabeth Mitchell (V) (ABC)
Anna Paquin (True Blood) (HBO)
Kyra Sedgwick (The Closer) (TNT)
Anna Torv (Fringe) (Fox)

Best Supporting Actor in Television

Michael Emerson (Lost) (ABC)
John Noble (Fringe) (Fox)
Dean Norris (Breaking Bad) (AMC)
Terry O’Quinn (Lost) (ABC)
Aaron Paul (Breaking Bad) (AMC)
Lance Reddick (Fringe) (Fox)
Steven Yeun (The Walking Dead) (AMC)

slice_lost_tv_show_image_terry_oquinn_michael_emerson_01

Best Supporting Actress in Television

Morena Baccarin (V) (ABC)
Gina Bellman (Leverage) (TNT)
Jennifer Carpenter (Dexter) (Showtime)
Laurie Holden (The Walking Dead) (AMC)
Lucy Lawless (Spartacus: Blood and Sand) (Starz)
Beth Riesgraf (Leverage) (TNT)

Best Guest Starring Role in Television

Richard Dreyfuss (Weeds) (Showtime)
Noah Emmerich (The Walking Dead) (AMC)
Giancarlo Esposito (Breaking Bad) (AMC)
Joe Manganiello (True Blood) (HBO)
John Terry (Lost) (ABC)
Seth Gabel (Fringe) (Fox)

Breakdown of Television Nominations

BREAKDOWN OF FILM NOMINATIONS (By Film):


09 – Inception

07 – Let Me In

07 – Tron: Legacy

06 – Hereafter

05 – Alice in Wonderland

05 – Black Swan

05 – Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

05 – Never Let Me Go

05 – Shutter Island

04 – The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

04 – Iron Man 2

04 – The Wolf Man

03 – How to Train Your Dragon

03 – Red

02 – The American

02 – The Complete Metropolis

02 – The Girl with the Dragon Tattoo

02 – Robin Hood

02 – Salt

02 – Splice

02 – Toy Story 3

02 – True Grit

01 – Animal Kingdom

01 – Buried

01 – Centurion

01 – Charlie St. Cloud

01 – Clash of the Titans

01 – Despicable Me

01 – The Expendables

01 – The Fighter

01 – The Green Hornet

01 – Kick-Ass

01 – Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole

01 – Letters to Juliet

01 – Monsters

01 – Mother

01 – Percy Jackson & The Olympians: The Lightning Thief

01 – Rare Exports: A Christmas Tale

01 – Repo Men

01 – Scott Pilgrim vs. The World

01 – Shrek Forever After

01 – Tangled

01 – Twilight: Eclipse

01 – Unstoppable


06 – The Walking Dead
05 – Breaking Bad
05 – Fringe
05 – Lost
04 – Leverage
04 – True Blood
03 – Dexter
03 – V
02 – The Closer
02 – Smallville
02 – Spartacus: Blood and Sand
01 – Doctor Who: A Christmas Carol
01 – Eureka
01 – Kung Fu Panda Holiday Special
01 – Pillars of the Earth
01 – Sherlock
01 – Spartacus: Gods of the Arena
01 – Supernatural
01 – The Vampire Diaries
01 – Weeds




Like Us


Comments:

FB Comments

Click Here