THE TWILIGHT SAGA: ECLIPSE to Premiere at LA Film Festival; Full Line-Up Announced

     May 4, 2010

There are plenty of films to be excited about at this year’s Los Angeles Film Festival, but sadly they’ll probably be overshadowed by one.  The Twilight Saga: Eclipse will make its world debut at the festival on June 24th, six days before the film’s release date.  However, the screening is invitation-only.  How do you get an invitation? I have no idea.  Maybe if you sign a contract saying your shrieking won’t rise above a certain decibel level.

As for the other films that aren’t invitation-only, there’s also the Sundance hit The Kids Are Alright, the closing night film Despicable Me, the Duplass Brother’s Cyrus, Neil Marshall’s Centurion, the education documentary Waiting for Superman, and Golden Lion-winner Lebanon.

Hit the jump to check out the full line-up.  The 2010 Los Angeles Film Festival will from June 17 – 27.

Here’s the full line-up.  For more details, click over to the LA Film Fest’s official website.

Opening Night Film:

The Kids Are All Right, Lisa Cholodenko (Focus Features)

Closing Night Film:

Despicable Me, Chris Renaud, Pierre Coffin (Universal Pictures) – WORLD PREMIERE

Bonus By Invitation Screening:

The Twilight Saga: Eclipse, David Slade (Summit Entertainment) – WORLD PREMIERE

Gala Screenings (5):

Animal Kingdom, David Michod – Australia (Sony Pictures Classics)

Cyrus, Jay & Mark Duplass (Fox Searchlight)

Mahler on the Couch, Percy & Felix Adlon – WORLD PREMIERE

Revolución, Mariana Chenillo, Fernando Eimbcke, Amat Escalante, Gael García Bernal, Rodrigo García, Diego Luna, Gerardo Naranjo, Rodrigo Piá, Carlos Reygadas & Patricia Riggen – Mexico – NORTH AMERICAN PREMIERE

Waiting for Superman, Davis Guggenheim (Paramount Vantage)

Narrative Competition (9): The Narrative Competition is comprised of films made by talented emerging filmmakers that compete for the Filmmaker Award.  The winner is determined by a panel of jurors, and films in this section are also eligible for the Audience Award for Best Narrative Feature.

Dog Sweat, Hossein Keshavarz – Iran – WORLD PREMIERE

A Family, Pernille Fischer Christensen – Denmark – NORTH AMERICAN PREMIERE

Hello Lonesome, Adam Reid – WORLD PREMIERE

The New Year, Brett Haley

Of Love and Other Demons, Hilda Hidalgo – Costa Rica/Colombia – NORTH AMERICAN PREMIERE

Orly, Angela Schanelec – Germany/France – NORTH AMERICAN PREMIERE

Parade, Isao Yukisada – Japan – NORTH AMERICAN PREMIERE

Upstate, Katherine Nolfi, Andrew Luis – WORLD PREMIERE

The Wolf Knife, Laurel Nakadate – WORLD PREMIERE

Documentary Competition (9): The Documentary Competition is comprised of films made by talented emerging filmmakers that compete for the Documentary Award.  The winner is determined by a panel of jurors, and films in this section are also eligible for the Audience Award for Best Documentary Feature.

Camera, Camera, Malcolm Murray – WORLD PREMIERE

Circo, Aaron Schock – USA/Mexico – WORLD PREMIERE

One Lucky Elephant, Lisa Leeman – WORLD PREMIERE

Everyday Sunshine: The Story of Fishbone, Lev Anderson, Chris Metzler – WORLD PREMIERE

Farewell, Ditteke Mensink – Netherlands – US PREMIERE

Life with Murder, John Kastner – Canada – US PREMIERE

Make Believe, J. Clay Tweel – WORLD PREMIERE

Vlast, Cathryn Collins

Where Are You Taking Me?, Kimi Takesue – NORTH AMERICAN PREMIERE

International Showcase (20): The International Showcase highlights innovative independent narrative and documentary features from outside of the United States. Films in this section are eligible for Audience Awards for Best International Feature, Best Narrative Feature, or Best Documentary Feature.

1428, Du Hai-bin – China

Army of Crime, Robert Guédiguian – France (Kino)

Bibliotheque Pascal, Szabolcs Hajdu – Germany/Hungary/England – NORTH AMERICAN PREMIERE

Café Noir, Jung Sung-il – South Korea – NORTH AMERICAN PREMIERE

Disco & Atomic War, Jaak Kilmi, Kiur Aarma – Estonia/Finland

Down Terrace, Ben Wheatley – England (Magnolia Pictures)

Eastern Plays, Kamen Kalev – Bulgaria

Eyes Wide Open, Haim Tabakman – Israel/Germany/France (New American Vision)

Family Tree, Olivier Ducastel, Jacques Martineau – France

Golden Slumber, Yoshihiro Nakamura – Japan – NORTH AMERICAN PREMIERE

Judge, Liu Jie – China

La Pivellina, Rainer Frimmel, Tizza Covi – Austria/Italy

Lebanon, Samuel Maoz – Israel (Sony Pictures Classics)

The Peddler, Eduardo de la Serna, Lucas Marcheggiano, Adriana Yurcovich – Argentina

R, Tobias Lindholm, Michael Noer – Denmark

The Red Chapel, Mads Brugger – Denmark

Secrets of the Tribe, José Padilha – England/Brazil

Space Tourists, Christian Frei – Switzerland

Street Days, Levan Koguashvili – Georgia

Woman on Fire Looks For Water, Woo Ming Jin – Malaysia/South Korea

Summer Screenings (12): The Summer Screenings section offers an advance look at this summer’s most talked about independent film releases from the festival circuit. Films in this section are eligible for Audience Awards for Best International Feature, Best Narrative Feature, or Best Documentary Feature.

Ain’t In It for My Health: A Film About Levon Helm, Jacob Hatley

Cane Toads: The Conquest, Mark Lewis – Australia/US

Cold Weather, Aaron Katz

Four Lions, Christopher Morris – England

Kings of Pastry, D.A. Pennebaker, Chris Hegedus (First Run Features)

Marwencol, Jeff Malmberg

Monsters, Gareth Edwards (Magnolia Pictures)

Night Catches Us, Tanya Hamilton (Magnolia Pictures)

The Tillman Story, Amir Bar-Lev (The Weinstein Company)

Tiny Furniture, Lena Dunham (IFC Films)

Welcome to the Rileys, Jake Scott (Apparition, Destination Films)

White Material, Claire Denis – France (IFC Films)

Outdoor Screenings at the Ford Amphitheatre (4): These official Los Angeles Film Festival selections, sponsored by Brand X and American Airlines, are included as part of the 2010 Ford Amphitheatre Summer Season; a multi-disciplinary arts series produced by the Los Angeles County Arts Commission in cooperation with Los Angeles County-based arts organizations. Films in this section are eligible for Audience Awards for Best International Feature, Best Narrative Feature, or Best Documentary Feature.

Centurion, Neil Marshall – England (Magnolia Pictures)

The Last Exorcism, Daniel Stamm (Lionsgate) – WORLD PREMIERE

The People vs. George Lucas, Alexandre O. Philippe

Thunder Soul, Mark Landsman

International Spotlight (4):  A tribute to a forgotten giant of South American cinema, Argentina’s Leopoldo Torre Nilsson, sponsored by Academy Foundation of the Academy of Motion Picture Arts and Sciences.

The Fall (1959)

The Hand in the Trap (1961)

The House of the Angel (1957)

The Seven Madmen (1973)

Selections from the Ambulante Film Festival (3): Sponsored by Hoy, and returning for a second year, Ambulante is a traveling documentary film festival produced by the non-profit organization Documental Ambulante A.C., in collaboration with Canana, Cinepolis, and the Morelia International Film Festival.  It was created in 2005 by Gael García Bernal, Diego Luna, and Pablo Cruz to promote documentary culture across Mexico. Films in this section are eligible for Audience Awards for Best International Feature or Best Documentary Feature.

One Day Less, Dariela Ludlow – Mexico – US PREMIERE

Presumed Guilty, Roberto Hernández, Geoffrey Smith – Mexico

The Toledo Report, Albino Álvarez Gomez – Mexico

Community Screenings (4): These films will be presented free to the public. Films in this section are eligible for Audience Awards for Best Narrative Feature or Best Documentary Feature.

Climate Refugees, Michael P. Nash – Grand Performances Screening

Gasland, Josh Fox

Lost Angels, Thomas Napper – WORLD PREMEIRE

A Small Act, Jennifer Arnold – Project:Involve Screening

The Beyond (4): The Beyond offers films that dare to be different. Films in this section are eligible for Audience Awards for Best International Feature, Best Narrative Feature, or Best Documentary Feature.

All About Evil, Joshua Grannell

Bitter Feast, Joe Maggio – WORLD PREMIERE

Mandrill, Ernesto Diaz Espinoza – Chile

Separado!, Gruff Rhys, Dylan Goch – Wales – US PREMIERE

Special Screenings (3):

The Life of Richard Wagner (1913), Carl Froelich

The Wheeler Boys, Philip G. Flores – WORLD PREMIERE – Netflix FIND Your Voice Winner

Utopia in Four Movements, David Cerf, Sam Green

Watch Now
Around The Web

Latest News